Šalies oro uostai toliau siekia užtikrinti sklandžią keliavimo patirtį specialiųjų poreikių turintiems keleiviams, todėl pradeda bendradarbiavimą su tarptautiniu socialiniu projektu „Nematomos negalios Saulėgrąža“ (angl. The Hidden Disabilities Sunflower). Juo siekiama padėti nematomas negalias turintiems žmonėms lengviau įvardinti savo poreikius, o oro uosto darbuotojams – atpažinti keleivius, kurių negalia nėra iškart pastebima ir laiku suteikti reikiamą pagalbą.
Projektas „Nematomos negalios Saulėgrąža“ pradėtas įgyvendinti 2016 m. Jungtinėje Karalystėje esančiame Gatviko oro uoste. Tuo metu personalas siekė išmokti atpažinti keleivius, kurių negalios nėra akivaizdžios. Nematoma negalia neturi fizinių požymių ir gali apimti mokymosi sunkumus, kalbos, regos ar klausos sutrikimus, taip pat funkcinius apribojimus ar kitas, lėtines ligas, kurios turi didelę įtaką kasdieniam gyvenimui. Tyrėjų duomenimis, 74 proc. tokią negalią turinčių žmonių nesinaudoja jokiomis priemonėmis, pavyzdžiui, neįgaliųjų vežimėliais ar kt., kurios aplinkiniams leistų suprasti tikrąją jų sveikatos būklę. Taigi, šiuo tikslu buvo sukurtas tarptautinis subtilus, tačiau matomas ženklas – saulėgrąža - padedantis identifikuoti, jog jį nešiojančiam asmeniui gali prireikti papildomos pagalbos.
Netrukus prie projekto prisijungė ir daugiau Jungtinės Karalystės įmonių ir organizacijų, tokių kaip prekybos tinklai „Tesco“, „Marks & Spencer“ bei kiti, o šiuo metu solidarumą reiškia ir kitos šalys. Šiuo metu saulėgrąžos ženklas jau identifikuojamas ir didžiuosiuose pasaulio oro uostuose: Kanadoje, Australijoje, JAV ir kitur. Lietuvos oro uostai yra pirmieji Baltijos šalyse, panorę jungtis prie inciatyvos.
Pasak įmonės Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovės Rasos Petraitienės, šalies oro vartai džiaugiasi galėdami perimti gerąją praktiką.
„Būdami socialiai atsakinga įmone, Lietuvos oro uostai nuolat rūpinasi ir plečia paslaugų paketą specialiųjų poreikių turintiems keleiviams: turime išvystę patogesnį atvykimą į oro uostus, keleiviai palydimi, jiems padedama judėti, suteikiama reikiama įranga ar kitaip atliepiami poreikiai. Mums svarbu užtikrinti saugią ir kokybišką keliavimo patirtį visiems, todėl džiaugiamės, kad dabar tai padaryti bus dar paprasčiau“, - sako R. Petraitienė.
Jos teigimu, projektas „Nematomos negalios Saulėgrąža“ suteikia įrankius rūpintis keleiviais tarptautiniu mastu, tad atvykę iš kitos šalies oro uosto, kuris priklauso šiai iniciatyvai, keleiviai su saulėgrąžos ženklu gaus papildomą reikiamą dėmesį.
„Atvykę į vieną iš trijų Lietuvos oro uostų, keleiviai su nematoma negalia prie registracijos į skrydį stalų gali paprašyti specialaus aksesuaro su saulėgrąžos simboliu. Mūsų darbuotojai ir partneriai yra apmokyti ir supažindinti su specialiaisiais poreikiais bei jiems yra atidūs, todėl gali skirti daugiau dėmesio ir laiko šių keleivių teigiamai oro uostų patirčiai užtikrinti“, - pasakoja R. Petraitienė.
Apie Lietuvos oro uostus
Lietuvos oro uostų tinklui priklauso trys oro vartai Vilniuje, Kaune ir Palangoje. Per 2019 m. jie aptarnavo 6,5 mln. keleivių ir 62 tūkst. skrydžių.