Informacija keliaujantiems su vaikais

Keliavimas lėktuvu yra greitas ir patogus tiek tėvams, tiek vaikams. Vaikai pro langus gali stebėti, kaip žemė tolsta ir kaip jie atsiduria debesyse ar virš jų. Tai nekasdienis reiškinys, kuriam laikui sukaustantis vaiko dėmesį.

Patarimai keliaujantiems su vaikais

  • Keliaujantiems su mažyliais rekomenduojame iš anksto internetu užsiregistruoti skrydžiui – taip sutaupysite laiko ir nereikės su mažyliais ilgai laukti eilėje.
  • Keliaujantiems su mažais vaikais suteikiama pirmenybė aviacijos saugumo patikroje.
  • Tėvams, keliaujantiems su vaikais, leidžiama imti skysčių vaikui (paruošto pieno mišinio, arbatos, sulčių, tyrelių ar pan.) tiek, kiek gali prireikti kelionėje. Skysčių ir maisto vaikams nereikia dėti į plastikinį maišelį, kaip kitų rankiniame bagaže vežamų skysčių, tačiau aviacijos saugumo patikroje juos reikia parodyti tikrinančiam oro uosto darbuotojui.
  • Prieš skrydį vaikams rekomenduojame vengti saldaus ir riebaus maisto, kadangi skrydžio metu toks maistas gali sukelti pykinimą.
  • Kylant ar leidžiantis, rekomenduojame vaikui duoti atsigerti arba sučiulpti mėtinį saldainį, o kūdikį patariame pamaitinti krūtimi, duoti jam čiulptuką ar buteliuką su gėrimu.
  • Su vyresniais vaikais prieš kelionę patariame pasikalbėti. Supažindinkite juos su oro uostų procedūromis (registracija, dokumentų, asmens ir bagažo patikrinimas, įsodinimas į lėktuvą, kilimas, tūpimas). Susitarkite dėl elgesio taisyklių, pavyzdžiui, kad pasimetus, vaikas turėtų ne klaidžioti, bet likti vienoje vietoje, kad tėvams būtų lengviau jį surasti.
  • Iš anksto apgalvokite, kokių daiktų vaikui gali prireikti skrydžio metu, ir juos sudėkite į rankinį bagažą (žaislai, knygelės, gertuvės, sauskelnės, servetėlės ir t. t.). Atkreipiame dėmesį, kad žaislinius šautuvus rankiniame bagaže vežti draudžiama.
  • Prieš įsigydami bilietus kelionei, išsiaiškinkite aviakompanijos taisykles dėl įrangos gabenimo, taip pat galimas paslaugas mažamečiams. Priklausomai nuo oro bendrovės, gali skirtis leistinas nemokamo registruoto bagažo kiekis bei svoris.

Paslaugos oro uoste

  • Oro uoste galite pasinaudoti nemokamais vaikiškais vežimėliais. Išvykdami juos rasite pažymėtose vietose išvykimo erdvėje – prie registracijos stalų ir praėjus aviacijos saugumo patikrą.

[[#ex]]

Pasas arba asmens kortelė

Kaip ir kiekvienam asmeniui, taip ir keliaujančiam vaikui būtina turėti galiojantį asmens dokumentą. Tai gali būti asmens tapatybės kortelė arba pasas, tačiau atkreipiame dėmesį, kad vaiko gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas.

Prieš ruošdamiesi kelionei, pasitikrinkite, ar asmens tapatybės kortelė galioja toje šalyje, į kurią vykstate. Ne visos šalys (pvz. Turkija, Egiptas ar Tunisas) asmens tapatybės kortelę pripažįsta kelionės dokumentu, todėl vaikui būtina turėti pasą.

Verta atkreipti dėmesį, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpiau (2–5 m.).

Kaip rekomenduoja Užsienio reikalų ministerija (URM), vykstant į ES šalis asmens dokumentas turėtų galioti bent 3 mėn., į kitas – ilgiau nei 6 mėn. nuo kelionės pradžios. Yra šalių, kuriose reikalaujama, kad asmens dokumentas galiotų bent 12 mėn. (pvz. Indija). Vykstant į tolimesnę šalį rekomenduojame susisiekti su URM konsuline pagalba ir pasitikslinti.

Daugiau informacijos apie kelionės dokumentus rasite čia.

Svarbu žinoti, kad jeigu asmens dokumentas nebegalioja ar yra dingęs, grįžti į savo šalį galima su asmens grįžimo pažymėjimu. Rekomenduojame turėti visų savo kelionės dokumentų kopijas ir el. pašto dėžutėje saugoti skenuotas jų kopijas. Tai palengvins situaciją dokumentų praradimo atveju.


Tarptautiniai mokinio ar jaunimo pažymėjimai

Daugelyje šalių taikomos nuolaidos jaunimui ar moksleiviams. Paprastai pakanka pateikti asmens amžių įrodantį dokumentą. Tačiau kartais nuolaidos taikomos tik su tarptautiniu moksleivio pažymėjimu ISIC (International Scholar Identity Card) ar Europos jaunimo kortele, todėl rekomenduojame prieš kelionę pasidomėti ir įsigyti tinkamą kortelę. Su šiais pažymėjimais taikoma nuolaida muziejams, parkams, slidinėjimo abonementams kalnų kurortuose, inventoriaus nuomai ar instruktorių paslaugoms.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek ISIC, tiek Europos jaunimo kortelė išduodama asmenims nuo 12 metų.


Nepilnamečių išvykimas

Atkreipiame dėmesį, kad jeigu vaikas į kelionę skrenda tik su vienu iš tėvų arba jį skraidina lydintis asmuo, priklausomai nuo šalies, į kurią skrendama (priklauso Šengeno erdvei ar ne), jums gali tekti turėti notaro patvirtintą kito tėvo ar abiejų tėvų leidimą.

Vykstant į šalį, kurioje reikalingos vizos, jūs privalote gauti vizą ir savo vaikui, nepriklausomai nuo jo amžiaus. Skrendant su įvaikintu vaiku, jūsų gali paprašyti pateikti įvaikinimo dokumentus. Daugiau informacijos rasite čia.


Vienų nepilnamečių išvykimas

Būtina atkreipti dėmesį dėl vaiko amžiaus apribojimų, jei vaikas ruošiasi keliauti vienas. Net ir turint notaro patvirtintą tėvų sutikimą, kad vaikas gali keliauti vienas, jo gali nepakakti, nes šis dokumentas yra skirtas tik valstybės sienos tarnybai, o aviakompanijos turi savas taisykles. Todėl prieš pirkdami bilietą vaikui, kuris keliauja vienas, būtinai pasidomėkite aviakompanijų taisyklėmis.

Vykstant į užsienį rekomenduojame pasirūpinti:

  • Kelionės draudimu

Vykstant į kelionę su vaiku rekomenduojame pasirūpinti jo kelionės draudimu arba Europos sveikatos draudimo kortele.

Turintiems kreditinę kortelę su kelionės draudimu, papildomu draudimu paprastai rūpintis nebereikia – jis galioja visai šeimai, jei šeima keliauja kartu. Tačiau visuomet verta pasitikslinti galiojančio draudimo sąlygas, nes banko suteikiamas kelionės draudimas dažnai būna gana ribotas.

Visoje ES (taip pat Islandijoje, Norvegijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje) keliautojai turi teisę nemokamai gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kurių išlaidas kompensuoja Valstybinis sveikatos draudimas. Šia paslauga gali pasinaudoti tie, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu ir turi tai patvirtinantį dokumentą (Europos sveikatos draudimo kortelę, kurią išduoda teritorinės ligonių kasos). Nelaimės atveju kreipiantis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame pateikite savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei kortelę. Priklausomai nuo šalies, iš pradžių gali tekti patiems mokėti už gydymą, tik po to kreiptis dėl kompensacijos.

Keliaujant su mažamečiais vaikais, rekomenduojame pasirūpinti civilinės atsakomybės draudimu kelionės metu. Apsidraudus tėvams, civilinės atsakomybės draudimas galioja ir dėl nepilnamečių vaikų padarytos žalos.

  • Kitais sveikatos dokumentais

Prieš vykstant į pasirinktą šalį pasidomėkite, kokie skiepai yra būtini ar bent rekomenduojami. Kai kuriose šalyse tam tikri skiepai yra privalomi ir jie turi būti surašyti į skiepų pasą, kurį būtina turėti kelionės metu.

Išleidžiant vaiką į stovyklą užsienyje, privalu iš anksto pasirūpinti sveikatos pažyma.

[[#ex]] 

Paskutinė atnaujinimo data: 2024 09 27 d. 14:18
Atgal
X